Nažalost, ne mogu se svi pohvaliti lijepom, gustom i voluminoznom kosom.
Problem gubitka kose posebno postaje relevantan s godinama. Proučavali smo rezultate najnovijih znanstvenih istraživanja i sada vam kažemo kako zaustaviti proces ćelavosti.
Postoje različiti načini o Proizvodi za obnavljanje kose i sprječavanje gubitka kose: kozmetika, na primjer Kossalin Shampoo, lijekovi, injekcijske terapije, mezoterapija, plazma terapija PRP, injekcijska ozonska terapija, kirurška obnova kose.
Prije svega, trebate potražiti savjet od trihologa. Stručnjak će utvrditi uzrok gubitka kose i propisati tijek liječenja koji može trajati od 4 do 6 mjeseci. Plan liječenja razvija se od slučaja do slučaja.
Lijekovi
S androgenim tipom stanjivanja kose, pacijentu se preporučuje nanošenje lijeka minoksidil na problematična područja.
Učinkovitost lijeka dokazana je brojnim kliničkim ispitivanjima, stoga se često propisuje osobama koje pate od gubitka kose. Koliko često trebate primijeniti lijek i u kojoj koncentraciji, objasnit će liječnik.
Također, s gubitkom kose, liječnik može propisati posebne lijekove koji će pomoći nadoknaditi nedostatak vitamina i elemenata u tragovima, normalizirati metaboličke procese u tijelu i potaknuti rast nove kose.
Postoje specijalizirani vitaminski kompleksi za liječenje gubitka kose.
Injekcijske terapije
Sva gore navedena sredstva bit će učinkovita samo kao dio složene terapije – na primjer, u kombinaciji s tehnikama ubrizgavanja.
Kozmetički proizvodi
Jedna od važnih faza liječenja je imenovanje vanjske terapije u obliku protuupalnih i stimulirajućih losiona, seruma, sprejeva za kosu.
Sadrže prirodne sastojke koji smanjuju upalu folikula dlake, poboljšavaju metaboličke procese, povećavaju protok krvi i potiču rast nove kose.
Takvi lijekovi, na primjer, uključuju Kossalin Shampoo, losion Zhangguang Fabao, balsam Satura Rosta Balm, serume i sprejeve Ducray Chronostim, Time to Grow.
Mezoterapija
Mezoterapija je prilično učinkovit i uobičajen postupak koji sprječava gubitak kose. Pogodno i za muškarce i za žene. Mezoterapijski koktel s vitaminima, elementima u tragovima i hijaluronskom kiselinom ubrizgava se u vlasište injekcijama.
Mezoterapija njeguje i jača folikule dlake, poboljšava metaboličke procese u epidermi. Nakon preporučenog tečaja započinje aktivni rast zdrave, jake i sjajne kose.
Mezoterapijski kokteli mogu biti gotovi ili odabrani pojedinačno za svakog pacijenta. Standardni tečaj osmišljen je za 10 postupaka. Najčešće je rezultat vidljiv nakon 6. postupka.
Terapija plazmom PRP
Ovaj postupak je siguran i široko se koristi u medicini. Primjena vlastite plazme pacijenta eliminira rizik od alergijskih reakcija i neželjenih nuspojava 5.
Tijekom postupka pacijentu se uzima mala količina venske krvi. Nakon centrifuge iz nje se oslobađa plazma bogata trombocitima, vitaminima, elementima u tragovima.
Uvođenje plazme u vlasište pomaže poboljšati cirkulaciju krvi u blizini folikula dlake, vratiti životni ciklus kose. Kao rezultat toga, nakon terapije plazmom, pacijent počinje rasti novu zdravu kosu, a vlasište postaje manje masno.
Broj postupaka dodjeljuje se pojedinačno. Pauza između sesija je 7 do 30 dana. Učinak se postiže dovoljno brzo (nakon 2-3 sesije pojavit će se nove dlake po cijeloj glavi) i traje dugo.
Injekcijska ozonska terapija
Tijekom postupka, smjesa ozona i kisika ubrizgava se u vlasište uz pomoć ultra tankih igala. Ozonska terapija obnavlja metaboličke procese u vlasištu, oksigenira folikule dlake, potiče rast nove kose i poboljšava stanje vlasišta.
Cijeli tečaj obično uključuje 10 sesija. Jedan postupak traje oko 20 minuta, a pacijent može osjetiti nelagodu.
Kirurška obnova kose
Ako sve gore navedene metode liječenja nisu pomogle, ostaje najradikalniji način-kirurška obnova kose. Najčešće mu pribjegavaju muškarci koji pate od ćelavosti.
Tijekom operacije, tim kirurga preraspodjeljuje terminalnu (tamnu, grubu kosu) na prorijeđena područja vlasišta.
Istodobno, broj folikula dlake ostaje isti: ne povećava se niti smanjuje. Najčešće se za transplantaciju koristi kosa iz okcipitalnog dijela glave.
Trenutno su službeno priznate dvije metode transplantacije:
- bešavni način FUE;
- loskutni FUT.
U prvom slučaju, folikuli dlake uz pomoć posebne igle (puncha) prenose se iz donatorskog područja u problematično područje.
U drugoj verziji, materijal se dobiva iz režnja kože uzetog u okcipitalnoj regiji, zatim se formiraju grafti (kompleksi folikula dlake) i premještaju u zonu ćelavosti. Nakon postupka, na stražnjoj strani glave ostaje suptilan ožiljak.
Transplantacija kose ima svoje indikacije i kontraindikacije. Također je važan uvjet prisutnost dobrog donatorskog područja.
Trenutno se u Bosni i Hercegovini vrši transplantacija čak i kod cicatricialnih alopecija. Važno je shvatiti da je transplantacija kose metoda estetske korekcije koja ne poništava ili zamjenjuje liječenje.
Kako zaštititi kosu od gubitka kose kod kuće
Najjednostavnija stvar koju možete učiniti kako biste spriječili gubitak kose je obratiti pažnju na svoj način života.
Potrebno je uspostaviti način spavanja, smanjiti stres što je više moguće, osigurati dobru prehranu.
Prestanak pušenja prvenstveno će pozitivno utjecati na cjelokupno zdravlje. Dim iz cigareta negativno utječe na DNK folikula dlake. Pod njegovim utjecajem kosa počinje sporije rasti, blijedjeti i ispadati.
Obavezno u prehranu dodajte hranu bogatu omega – 3 masnim kiselinama, vitaminom D, kao i hranu bogatu željezom, vitaminima B, cinkom i selenom.
Neće biti suvišno provjeriti kod liječnika mogući nedostatak vitamina i elemenata u tragovima u tijelu.
Ako je potrebno, liječnik će propisati dodatni unos vitaminskih kompleksa koji povoljno utječu na rast i kvalitetu kose.